- To już oficjalne! Projekty ustaw o rejestrowanych związkach partnerskich, które były omawiane z organizacjami pozarządowymi zostały skierowane do konsultacji publicznych i międzyresortowych To dla mnie bardzo ważny dzień, bo w Wasze ręce oddaję efekt wielu miesięcy pracy całego naszego zespołu. Tym samym kontynuujemy proces legislacyjny, który jeszcze nie miał w Polsce miejsca i który mamy nadzieję zakończy się wprowadzeniem do polskiego prawa nowej instytucji. To nowy rozdział w długim marszu po równość, który dzięki wieloletniej pracy wielu organizacji LGBT i społeczeństwa obywatelskiego doprowadził nas do tego historycznego momentu. Dziękuję wszystkim za ten ostatni czas i wsparcie – oświadczyła Katarzyna Kotula, ministra ds. równości.
Co znajduje się w ustawach?
- Zarejestrowanie związku w Urzędzie Stanu Cywilnego, dla osób powyżej 18 roku życia.
- Zmiana nazwiska.
- Mała piecza - rodzic, który nie ma władzy rodzicielskiej ma wpływ na pewne kwestie dotyczące dziecka, z którym mieszka, jak np. może pozwolić dziecku jechać na wycieczkę szkolną, albo też podejmować niektóre tylko decyzje zdrowotne.
- Domyślna rozdzielność majątkowa, można ustalić u notariusza wspólność, by się wspólnie rozliczać. Odwrotnie niż w małżeństwie.
- Uregulowanie spraw dziedziczenia, emerytur i rent, kwestie związane z zabezpieczeniem społecznym, jak i ubezpieczeniem, prawo do pochówku. Wszystko to ma być uregulowane podobnie jak w małżeństwie.
- Prawo do mieszkania i sytuację cudzoziemców w związkach, - osoby, które zawarły za granicą małżeństwa jednopłciowe: będą mogły złożyć oświadczenie, by miały takie same prawa, jak związki partnerskie w Polsce.
- Ustawy wprowadzają też prawa i obowiązki, jak wzajemny szacunek, lojalność, pomoc, współdziałanie dla wspólnego dobra.
Adres e-mail, na który można kierować uwagi: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.