Docierają do nas informację o kolejnej fali upałów, która dotrze do Polski. Temperatura może sięgnąć 40 stopni. Zmiany klimatyczne, które są faktem, mają wpływ na całe nasze życie. Do MRPiPS coraz częściej zgłaszają się zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy zastanawiają się jak mogą zgodnie z prawem reagować na wysokie temperatury w pracy. Dlatego jako ministra odpowiedzialna za pracę zwróciłam się do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy, do Państwowej Inspekcji Pracy i do Instytutu Medycyny Pracy, abyśmy wspólnymi siłami zastanowili się, co możemy zrobić, żeby jak najlepiej chronić pracowników przed upałami. Co możemy zrobić dziś i co możemy zrobić na przyszłość.
Aby upowszechnić wiedzę na temat tego, jak chronić pracowników w warunkach wysokich temperatur, zdecydowaliśmy się wydać broszurę pt. "Dobry klimat w pracy", którą będziemy dystrybuować zarówno kanałami elektronicznymi jak i tradycyjną pocztą. Tak, żeby pracownicy i pracodawcy wiedzieli, jakie prawa i jakie obowiązki na nich spoczywają i jakie im przysługują. Aby wiedzieli, jak lepiej chronić się przed negatywnymi skutkami upałów w pracy - udarami, odwodnieniem, nasileniem się problemów kardiologicznych – poinformowała szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Dobry klimat w pracy – kliknij tu, aby pobrać!
W polskim prawie funkcjonują pewne przepisy i regulacje dot. bezpieczeństwa i higieny pracy, które wiążą się z warunkami pracy w wysokich temperaturach. To np. obowiązek zapewnienia napojów, kiedy temperatury przekraczają 28 stopni Celsjusza, możliwości skrócenia czasu pracy czy zorganizowania dodatkowych, w pełni płatnych przerw przez pracodawcę, jeśli warunki pogodowe sprawiają, że praca w upałach jest szczególnie uciążliwa. Te regulacje niestety są rozproszone i nie zawsze łatwo dostępne.
- W naszej broszurze zebrane są przepisy, które już funkcjonują. Ale doszliśmy do wspólnych wniosków, że są niewystarczające. Dlatego w sposób kompleksowy i systemowy rozpoczęliśmy prace nad zmianami ustaw i rozporządzeń, by kolejny sezon był już sezonem funkcjonującym w ramach nowych regulacji, które pozwolą jeszcze lepiej chronić zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. W pierwszej kolejności zabieramy się za zmianę rozporządzenia ws. ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy - chcemy określić jako obligatoryjne działania, które będzie musiał podjąć pracodawca, żeby w sytuacji, w której temperatura przekracza 28 stopni Celsjusza, pozwolić pracownikom na lepsze funkcjonowanie w bezpiecznych warunkach. To będą mogły być albo rozwiązania technologiczne, takie jak zainstalowanie klimatyzacji, albo jeżeli to nie jest możliwe, będą mogły to być rozwiązania takie jak zapewnienie napojów, pomieszczenia chłodzącego, skrócenie czasu pracy czy zorganizowanie przerw. Wszystkie te kwestie będziemy regulować w rozporządzeniu, które już w tej chwili jest w przygotowaniu.
Agnieszka Dziemianowicz Bąk, ministera rodziny, pracy i polityki społecznej
Warszawa, 30 lipca 2024 r.